İşlemeli Mektup ve Para Zarfları

'Hobi ve Uğraşlar' forumunda ЯΛMŚΣŚ tarafından 25 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. ЯΛMŚΣŚ

  ЯΛMŚΣŚ New Member

  Katılım:
  20 Nisan 2011
  Mesaj:
  1,068

  [​IMG]
  Thomas Cales ismini ve Smyrna 1727 tarihini taşır.  Bir tarım ülkesi olan Anadolu topraklarında tarım ve onun ayrılmaz bir parçası olan hayvancılık çok gelişmiştir. Hayvancılığa dayalı sanayi sektörleri içinde en eskisi ve yaygını dericilikti. Derinin işlenmesinde kullanılan mazı[​IMG] meşe ağacı ve meyveleri palamutun ülke topraklarında bolca yetişmesi dericiliğin Anadolu'nun hemen her yerinde yapılmasına imkan vermiştir.

  Kaynaklar bu sanayinin daha Fatih Sultan Mehmet (1451- 1481) zamanında askeri ihtiyaçlar için topluca mamul deri temin etmek maksadıyla ve Ayasofya'ya gelir getirmek üzere Yedikule civarında kurulan üç yüz altmış dükkanla başladığını bildiriyorlar(1). Gene Sultan II. Selim'in (1566- 1574) hanımlarından Nurbanu Sultan'ın Üsküdar'da bir debbağhane kurduğunu 1575 tarihli başka bir belgeden öğreniyoruz (2).


  17. yüzyılın ünlü seyyahı Evliya Çelebi Tophane ve Eyüp'tedir (4).


  İstanbul'dan başka; Anadolu'da: Konya Şam gibi şehirlerde de dericilik ilerlemişti.


  [​IMG]
  Benjamin Lethieullier ismini ve 1711 tarihini taşır.  [​IMG]
  Bir madalyon içinde WT harflerini ve 1802 tarihini taşır.


  (Ekşinozlugil kol.)


  Derinin çok yaygın bir kullanım alanı olmuştur. Kullanıldığı her sektör için de değişik cinsleri üretilmiştir. Koyun derisinden (meşin)[​IMG] derini değişik kaliteleriydi.

  Derinin başlıca kullanım alanları şöyle sıralanabilir. Giyim ve aksesuarda[​IMG] tavan kaplamalarında görülmektedir.


  Derinin yumuşaklığı nedeniyle kolay işlenebilir özelliği altın veya altın alaşımlı elle desen yüzeyinin işlenmesidir.

  Burada tanıtacağımız mektupluk ve cüzdan olarak kullanılabilecek deri işleri isim ve yapıldığı şehrin adı olan "Constantinopel" yazısı Latin harfleriyle işlemelidir. Bu yüzden bu çantalar İstanbul'a gelen yabancılar tarafından sipariş verilerek hatıra eşyası olarak yaptırılmış olmalıdırlar. Mevcut örneklerden bu çantaların yurtiçinde de yaygın olarak kullanıldığı anlaşılıyor. Ancak ağır bezemelerine ve iç kapaklarının mevcudiyetine rağmen bunlar isim ve tarih taşımazlar.  Bunların içinde bir tek istisna II. Mahmut (1808- 1839) tuğrasını[​IMG] Arap harfleriyle İstanbul adını ve Hicri 1251 tarihini taşıyanıdır. Aynı tarihin Miladi karşılığıysa gene Arap rakamlarıyla 1835 olarak işlenmiştir. Bu çantanın kırmızı deri üzerine sarı tel işlemeli bezemesi Batı etkilidir. Paris'te Ahmet Benli koleksiyonunda bulunan çantanın sultan veya ileri gelen bir Osmanlı Paşası tarafından bir yabancıya hediye edildiği zannedilir.


  [​IMG]
  Sultan II. Mahmud'un (1808- 1839) tuğrasını ve hicri 1251 miladi 1835 tarihini taşır. (Ahmet Benli kol. Paris)  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş