Artvin/Arhavi - Mençuna Şelalesi Tanıtım!

'Şehir ve İlçelerimiz' forumunda *BJKLİMURAT* tarafından 30 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. *BJKLİMURAT*

  *BJKLİMURAT* <b><font face="Comic Sans MS"><font color="red">"B

  Katılım:
  21 Mayıs 2011
  Mesaj:
  2,315

  [​IMG]

  Mençuna şelalesi´nin Artvin ili Arhavi ilçesi Arılı köyü hudutları içerisinde olduğu bilinir. Ancak Küçükköy sakinleri de şelalenin kendilerine ait olduğunu iddia etmektedirler. Şelaleye bu adı kimin verdiği, bu adın nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Mençuna ismi lazcadır ve lazcada paylaşılan, ortak yer anlamına gelmektedir.

  Mençuna şelalesi; kaynağını Arılı dağları sırtlarındaki üç küçük arktan ve yayla çaylarının birleşmesi sonucunda oluşan sulardan sağlamaktadır. Şelalenin fiziki görünümü tetkik edildiğinde, iki kademeden meydana geldiği görülüyor. Birinci bölümde; akan suyun 50 metre yükseklikten hiçbir yere çarpmadan alt zemine dökülmesiyle ilk çavlan oluşuyor. Tabanın kayalık ve çanak şeklinde olması nedeniyle dökülen sular 200 metrekare civarında bir göl alanını meydana getirmiştir. Gölde biriken ilk çavlan suyunun taşması ile birlikte, ilk çavlandan gelen su miktarı kadarı gölden aşağıya, 50 metre yükseklikten ikinci bir çavlan olarak hızla dere yatağına dökülüyor. Uzaktan bakıldığında bu iki kademeli, taraçalı çavlanların boşalan suları 100 metre yükseklikten ve tek bir şelaleden akıyormuş gibi algılanıyor.

  [​IMG]

  Mayıs ve Haziran ayında karların erimesiyle suyun debisi normalin çok üzerine çıkmaktadır. Debinin yüksekliği neticesinde akan suyun çıkardığı gürültü yanınızdakinin konuşmasını duyamayacağınız kadar yüksektir. Zahmetler sonucu varılan şelalenin görüntüsü ürpertici, manzarası itibariyle muhteşemdir. Çağlayandan kayalık zemine büyük bir hızla dökülerek saçılan sular, özellikle güneşli havalarda yağmur çisesini andıran serpintilere neden olur. Böylece, çevreye saçılan su zerrecikleri yapay yağmura dönüşür. İnsanlar ıslandıklarını anlayamazlar. Akabinde; bu zerreciklerinin güneşle havada buluşması sonucu vadide gün boyu gök kuşağı oluşur.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]

   

Bu Sayfayı Paylaş