Atatürk'ün Belirlediği Müzik İlkeleri Doğrultusunda Yapılan Çalışmalar

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda RAPAEL tarafından 2 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. RAPAEL

  RAPAEL Gözde Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2011
  Mesaj:
  94,853

  Atatürk'ün Müzik Konusunda Yaptığı Çalışmalar


  Atatürk'ün İlkeleri Doğrultusunda Yapılan Müzik Çalışmaları


  Mustafa Kemal her alanda olduğu gibi müzik alanında da türkiyeyi muasır medeniyet seviyesine çıkarabilmek için büyük çaba sarf etmiştir. Bunun en büyük adımını Türk Beşleri adı verilen 5 önemli bestecimizi yurtdışına göndererek ve onlara müzik alanında kendilerini geliştirmeleri için eğitim verdirerek atmıştır.

  BUnun yanında Türk halk müziği konusunda araştırma yaptırmak için de büyük bütçeler ayırmış ve konu ile ilgili pek çok araştırmacıyı türkiyenin en ücra köyleirne dahi göndererek müziğimizi araştırmıştır.

  Atatürkün belirlediği en önemli müzik ilkeleri şunlardır:

  Müziğimizi batı müziği seviyesine çıkarabilmek.

  Halk müziği özelliklerimizi koruyarak geliştirmek.

  Türk müüziğini dünyaya tanıtmak.

  Müzik eğitimi konusunda okullar açıp konusunda uzman kişiler yetiştirmek.


  Atatürk insan hayatında müziğin çok önemli bir yeri olduğuna inanıyordu. 14 Ekim 1925'te İzmir Kız Öğretmen Okulu'nu ziyaretlerinde öğrencilerin "Hayatta musiki lazım mıdır?'' sorusunaşu cevabı vermişti :

  -"Hayatta musiki lazım değildir. Çünkü hayat musikidir. Musiki ile alakası olmayan mahlukat insan değildir. Eğer mevzuu bahs olan hayat insan hayatı ise, musiki behemehal vardır. Musikisiz hayat zaten mevcut olamaz. Musiki hayatın neşesi, ruhu, süruru ve her şeyidir. Yalnız musikinin nev'i şayan-ı mütalaadır."

  Atatürk'ün Batı Müziğini yayma ve öğretmeyle ilgili çalışmaları şunlardır :

  -İstanbul Darülelhan Şark Musikisi Şubesi kapatılmış, okulun adı da İstanbul Konservatuarı olarak değiştirilmiştir (1926). Şimdiki adı İstanbul Belediye Konservatuarıdır .

  -Muzıka-yı Humayun İstanbul'dan Ankara'ya nakledilerek Riyaseti-Cumhur Orkestrası adım almıştır (1924).

  -1927 yılından itibaren Avrupa'ya müzik öğrencisi gönderilmiştir. Cemal Reşit Bey, Ulvi Cemal Erkin, A. Adnan Saygun, Necil Kazım Akses, H. Ferit Alnar gibi tanınmış kompozitörlerimiz bu imkandan faydalanmışlardı.

  -Müzik öğretmeni yetiştirmek amacıyla Musiki Muallim Mektebi açılmıştır (1924). Bu okuldan yetişen öğretmenler okullarda Batı Müziğine dayalı öğretim yapmışlardır.

  -Alman müzikolog Paul Hindemith'in yardımlarıyla Ankara Devlet Konservatuarı kurulmuştur (1936). Devlet Opera ve Balesinin, Devlet Tiyatrolarının Senfoni Orkestralarının sanatçı kadrolarının önemli bir bölümü bu okuldan yetişmiştir.
   

Bu Sayfayı Paylaş