Mersin Tarihi Turistik Yerler - Viranşehir

'Gezelim, Görelim, Öğrenelim' forumunda єчℓüℓ tarafından 14 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. єчℓüℓ

  єчℓüℓ (;

  Katılım:
  16 Haziran 2011
  Mesaj:
  18,323

  Mersin Tarihi Turistik Yerler - Viranşehir
  Mersinin 14 km batısında, deniz kenarında bulunan Soloi antik kenti, M.O 7. Yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurulmuş, kente güneş anlamına gelen Soloi adı verilmiştir.

  Darius (M.O 521-485) zamanında, Klikyayı ele geçiren persler için Soloi önemli bir liman kenti olmuş ve adına sikke darbedilmiştir. Pers Yunan savaşları sırasında, M.O 449 yılında Klikyayı bir süre işgal eden Atinalılar, Soloiyi yönetim merkezi yapmışlarsa da, bir yıl sonra yapılan Kilyos Barışı ile burayı Perslere geri vermişlerdir. M.O 333 de Asya seferine çıkan Aleksander, Soloi yi Pers işgalinden kurtarmıştır. Filozof Chrysippoz ile takım yıldızları ve Fenomenler hakkında öğretici şiirler yazan matamatikçi ve astronom Aratos, M.O 3. Yüzyılda Soloi de yaşamışlardır.

  Soloi antik çağlarda Kıbrıs Adası ve Mısıra yapılan ticaretle zenginleşti. Kent Seleukos Krallığının son yıllarıda Klikya korsanlarının denetiminde kaldı. Roma yönetimi Akdenizdeki korsan faaliyetlerine son vermek amacıyla, M.O 64 yılında Pompeiusu görevlendirdi, İtalya dan başlayarak Yunanistan ve Kilikya ya kadar olan bölgelerde korsan faaliyetlerine son vererek Soloi ye geldi. Burayı da korsanlardan temizledi. Yürüttüğü büyük operasyonun zaferi anısına, kenti yeniden imar ederek, adını Pompeipolis olarak değiştirdi.

  Bizans döneminde, Hristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesinin ardındani, Soloi Piskoposluk merkezi yapıldı. Kent 527 yılında meydana gelen büyük yer sarsıntısı ile tamamen harap oldu. Yeniden inşa edilmeye çalışılsada bu yüzyıldan sonra yoğunlaşan Sasani ve Müslümün Arap akınları nedeniyle yeniden eskisi gibi imar edilemedi ve terk edildi.Bu nedenle ören yerine Viranşehir de denilmektedir.

  Pompeipolis kentinde liman, sütünlu cadde, tiyatro, Roma hamamı, kent duvarları, nekropol su kemeri gibi yapılar bulnmaktaydı. Günümüzde dağ kapısından deniz kapısına kadar uzanan korint başlıklı 200 sütunlu yoldan, 41 adet sütun ayakta kalmıştır. Bunlardan 33 adeti başlıklı olup insan aslan ve kartal kabartmaları ile süslenmiştir. Ayrıca liman , hamam kalıntıları, su kemeri bugüne kadar ulaşabilmiş kalıntılar arasındadır.
   

Bu Sayfayı Paylaş