Niçin oruç tutuyoruz?

'Ramazan Özel' forumunda Maya. tarafından 11 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. Maya.

  Maya. <font color="DimGray"><font face="Tahoma">Kendine

  Katılım:
  15 Aralık 2012
  Mesaj:
  1,550

  Biz herhangi bir menfaat düşüncesi ile değil yalnız Allah’ın emri olduğu için ve onun rızasını kazanmak maksadıyla oruç tutarız. Hz. Ali (Allah ondan razı olsun) diyor ki: “Karşılığında bir menfaat umarak yapılan ibadet ticaretçinin ibadetidir.

  Korku sebebiyle yapılan ibadet kölenin ibadetidir. Allah’ın nimetlerine şükretmek maksadıyla yapılan ibadet hür olan kimsenin ibadetidir.” Makbul olan ibadet Hz. Ali’nin de belirttiği gibi Allah’ın nimetlerine karşı şükran borcunu yerine getirerek onun rızasını kazanmak maksadıyla yapılan ibadettir. Allah ancak böyle samimi bir düşünce ile yapılan ibadetleri kabul eder

  Rabbimiz’in emri olan oruçta pek çok güzellikler ve sıhhate dair ince noktalar da saklıdır. Ama biz orucumuzu bu nimetler için değil dediğimiz gibi Rabbimizin emri olduğu için tutarız.

  Alimler demişlerdir ki: oruç ve açlıkta 10 güzel özellik vardır:

  l. Açlıkta kalp safası gönlün hakka teslimiyeti göz keskinliği vardır.
  Tokluk ise aptallık ve tenbellik verir basireti kör eder.

  2. Açlıkta kalp inceliği artar. Kalbin ve duyguların incelmesi de insanı Rabbine yakarışındaki lezzeti idrak etmeye hazırlar.

  3. Lüzumsuz rahatlık gamsızlık ve Allah’a isyanın başlangıcı ve aynı zamanda büyük mahrumiyetlerin sebebi olan iftihar ve böbürlenme duygusu gider. Nefis açlıkla kırıldığı kadar hiç bir şeyle kırılmaz.

  4. İnsan kendisi açlığın acısını yaşarken başkalarını daha iyi anlar. Aç olanlar fakirleri ve zayıfları unutmazlar.

  5. Açlık bütün günaha dönük arzuları kırar devamlı kötülüğü emreden nefsi (nefs-i emmareyi) dizginler.

  6. Açlık kişinin üzerindeki gafleti atar. Bu sebeble büyük veliler sevenlerine “Çok yemeyinizçok içmeyiniz bu sebeple çok uyursunuz ve hüsrana uğrarsınız” diye tavsiyede bulunmuşlardır.

  7. Açlıkta ibadete devam kolaylaşır. Toklukta insana çöken miskinliği atmak daha zordur. Aç insanın Rabbine yönelişi daha samimidir.

  8. Açlıkta sıhhat vardır. Hastalıkların çoğunun sebebi çok yemek çok içmek çok uyumaktır.

  9. Az yemeğe alışanlar az mala da kanaat eder. Bu sebeble Rasûlullah (sas) : “İktisada riayet eden fakirliğe düçar olmaz.” buyurmuşlardır.

  10. Aç insan açlığın ne olduğunu bildiği için yemeğinin artanını ya da sadakasını verirken daha bir yüksek gönüllü olur. Kıyamette de bu fazileti vesilesiyle sadakası altında gölgelenir.
   

Bu Sayfayı Paylaş