Ramazan Ayı Adeti : “Zimen Defteri” Nedir?

'Ramazan Özel' forumunda Ecren tarafından 20 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

 1. Ecren

  Ecren New Member

  Katılım:
  30 Temmuz 2012
  Mesaj:
  965

  Zimen Defteri eski insanlarımızın bir geleneğidir. Ancak eski büyük büyük dedelerimizin hatırlayacağı tarzda bir gelenektir. Bu gelenek Ramazan aylarına has bir gelenektir.

  Eski dönemlerde zengin olan belirli bir mal varlığı olanlar tedbili kıyafet ederek hiç tanınmadıkları bir muhite giderek o bölgedeki esnafı ziyaret ederek sual ederlermiş…

  -”Zimen Defteri varmıdır” diyerek,

  Zimen defteri o dönemdeki esnafın tuttuğu borç defterine verilen isimdir. Zimen defterinde o mahalledeki esnafa borcu olan kişilerin listesi yer almaktadır. Yani bildiğimiz gveresiye defteridir. Borçlu ve borçlunun ne kadar borcu olduğunun yazılı olduğu defterdir.

  Esnaf bu soru üzerine zimen defterini çıkartırmış. Soruyu soran kişide Zimen defterinin başı, ortası ve sonunda yer alan sayfanın toplamının çıkartılmasını talep edermiş.

  Esnaf bu sayfadaki borçların tamamını hesaplar ve soruyu soran kişiye söyler. O kişide bu borçları kuruşuna kadar öder ve ” Söylediğin tüm borçları silin, Allah kabul etsin” der ve ne ismini ne cisimini söylemeden çeker gidermiş.

  Bu şekilde fakirler borçtan kurtulurken ne borcu ödeyen kimin borcunu ödediğini bilirmiş ne de borcu ödenen kimin onun borcunu ödediğini bilmezmiş.

  Ramazan ayında eskiden yapılan bu adet büyük bir tevazu içerisinde kişilerin tam anlamı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını ve Allah(c.c) rızasını kazanmayı hedeflermiş.


  alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş