Tatilcilere zeytinyağı uyarısı

'Ekonomi ve Para Piyasaları' forumunda REVAN tarafından 21 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. REVAN

  REVAN Hayatta öyle seçimler yap ki;

  Katılım:
  18 Temmuz 2011
  Mesaj:
  59,455

  BALIKESİR'in Ayvalık İlçesi'nde konuşan Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, güneşin altında saatlerce bekleyen yağların insan sağılığı açısından risk taşıdığını söyleyerek, tatil beldelerine gidenleri zeytinyağını yol kenarından almamaları konusunda uyardı.
  Ayvalık'ta Zeytindostu Derneği'nin düzenlediği toplantıda Hindistan ve Japonya'dan gelen ihracatçı ile tadımcılar biraraya geldi. Zeytinyağının özenle korunarak, ambalajlanıp, satışa sunulması gereken hassas bir gıda olduğunu söyleyen Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, et, süt gibi gıda maddelerinde olduğu gibi, zeytinyağının son tüketiciye ulaştırılana dek hassasiyetle izlenebilmesi gerektiğini vurguladı.

  Olumsuz depolama ve ambalaj koşullarının hızlı bir şekilde zeytinyağını bozabileceğini belirten Tatlı, "Genelde yaz aylarında tatil bölgelerinde; yol kenarlarında satışa sunulan markasız, plastik meşrubat şişelerinde satılan zeytinyağları; iyi, kaliteli, gerçek bir zeytinyağından beklenen özelliklerde olmadığı gibi, ciddi sağlık riskini de beraberinde taşıyor. Sıcak altında, sağlıksız ambalajlarda satılan zeytinyağları her türlü denetimden de uzak olduğu için tağşiş riskini taşıyor. Böylelikle kalitesiz ürüne ederinden fazla para ödeyerek hem cebe, hem sağlığa zarar veriliyor" dedi.

  Birçok firmanın butiklerini gezen Japon tadımcılar, Onursel Zeytincilik Zeytin Dostu Derneği Üyesi ve ATO Tadım Uzmanı Hüseyin Bozkurt ile görüşerek Türkiye'de üretilen ödüllü yağları inceledi. Zeytinyağı butiğinden numuneler alarak, tadına bakan grup, Aralık ayında zeytinyağı alacaklarını açıkladı. AK Parti Milletvekili Ali Aydınlıoğlu'nu da ziyaret eden heyet yol kenarlarına sağlıksız koşullarda bekletilen zeytin ve zeytinyağlarının satışının durdurulmasını istedi.

  Emine EVREN / AYVALIK (Balıkesir), (DHA)
   

Bu Sayfayı Paylaş